cz/ en

Salsa Cubana con Leon

Taneční škola Salsa cubana con Leon je projektem tanečního páru Leon Bembo a Saška Sedláková. Na svět pražské salsa taneční scény jako pár a lektoři vstupují v lednu 2013 s výukou tradičních kubánských tanečních stylů, jakými jsou Afrokubánský folklor, Rumba, Son a Cha cha chá.Škola se záhy stává jednou z nejnavštěvovanějších tanečních škol šířících kubánskou kulturu v Čechách.

 

 

LEON BEMBO

326789_10150336953523726_911664606_o

 

 

 

 

 

 

 

 

 

se narodil jako syn české maminky a otce pocházejícího z Demokratické republiky Kongo. Není divu, že ho jeho kořeny přivedly k studiu salsy, afrokubánského folkloru a rumby, kde je kulturní vliv Konga nepopíratelný.Dlouhé roky se aktivně věnoval sportu. Až do svých 22 let trénoval rugby, taekwon-do, basketbal a americký fotbal. Do času než mu zkřížil cestu tanec.

Leon navštívil klub Corona v Praze, kde ho hudba okouzlila natolik, že se začal učit prvním krůčkům salsy a to pod vedením skvělého Kubánského učitele Mandyho Valdese.


Byl jedním z prvních členů taneční skupiny Tradición, se kterou vytvořil řadu choreografií a 6 let s ní vystupoval na mnoha společenských akcích po celé České republice, jako například ČT 2 Silvestr s Andělem v roce 2002, MISS ČR v letech 2004, 2005 a 2006, Final Four v Sazka Aréně v roce 2007 a řady dalších.

Od roku 2004 pravidelně vystupuje na mezinárodních festivalech mimo jiné v České republice, Slovensku, Bulharsku, Rakousku ,PolskuMadarsku a Španělsku kde se také v roce 2008 podílel, společně s tanečním mistrem Papa Rumba, na vytvoření choreografie pro taneční muzikál Nostalgia v které byl také součástí.

Vyučoval a vystupoval  na mezinárodních festivalech, jako jsou například Capital Tropical, Congreso Mundial de la Salsa-Valencia, Danzarte Castellón, Málaga festival, Barcelona Salsa Festival, Prague Salsatour, Bacardi festival, Afrolatin festival, Horuce Tatry, Salsa Vitamina ,Balaton Salsa Diabolica,Carnaval Cubano Wroclaw a 1st Cubano Prague festival.

V roce 2007 studoval na Kubě Afrokubánský folklor a kubánskou Rumbu pod vedením tanečního mistra Bárbaro Ramose, předního tanečníka legendární skupiny Los Muñequitos de Matanzas.

Učil se  a spolupracoval u velkých tanečních mistrů jako:                                  

Papa Rumba, Tomasito Santamaria,Augustin Williams, Alfredo Torres, Ramón Morales, Roly Maden,Fredyclan Batista,Osbanis Tejeda, Alberto Valdes,Yoannis Tamayo a řada dalších.


V letech 2010-2012 působil na Slovenskou jako lektor Kubánské Salsy a Afrokubánského folkloru ve spolupráci s taneční školou Salsa by Norika,která taktéž pravidelně  organizuje latino vikend v Tatrách kde  Leon 3roky po sobě učil na tanečních workshopech.

V letech 2011 a 2012 byl též lektorem na mezinárodním festivalu Salsa Vitamina kde učil na workshopech a měl možnost být součástí festivalu ,kterého se účastnila i světoznámá kubánská kapela Timbalive společně se skvělým  kubánským zpěvákem Mayito Rivera. Na tomto festivalu měl Leon možnost vystupovat a učit společně s tanečníky světové úrovně jako Osbanis Tejeda,Anneta Kepka,Ismaray  Chacon Aspirina,Maykel Fonts, Roly Maden,Israel Gutierrez, Yoannis Tamayo,Seo Fernandez a především žijící legendou Luis Chacon Aspirina.


Od ledna 2013 začal vyučovat v Praze kurzy Kubánské Salsy a jiné tradiční Kubánské taneční styly, jako Afrokubánský folklor, Rumba, Son a Cha cha chá. Spolu se Saškou Sedlákovou založil taneční školu Salsa cubana con Leon, která se stala jednou z nejnavštěvovanějších tanečních škol šířících kubánskou kulturu v Čechách.

Se Saškou zorganizovali již 2 krát úspěšný mezinárodní festival 1st Cubano Prague Festival, jehož účastníky byly hvězdy světové latino scény – Tomasito Santamaria, Ismaray Chacon Aspirina,Rafael Del Busto, Rafael Guardiola, Leysis Smith,Osbanis y Anneta, Jose y Izabela Torres, Juan Carlos Hechavarria,kapela Timbasa, Andras Karpati, Eduard Zubák, Virginia Delgado, Dee Reggaetonera.

Leon též je též v úzké spolupráci s tanečními školy Torres Academy dance v Polsku  s taneční školou Salsa Diabolica z Maďarska kde již 5rokem  vede intenzivní workshopy na oblíbeném summer campu při Balatonu společně i se Saškou.

 

Afrokubánská hudba a tanec jsou pro Leona životní cestou a s radostí a respektem svým studentům i publiku předává své vědomosti a pozitivní energii.


Mottem Leona, které vystihuje jeho taneční projev a přístup k výuce je:
„CIT, VÁŠEŇ, SMÍCH A ĎÁBELSKÝ TEMPERAMENT”

 

 

SAŠKA SEDLÁKOVÁ

20130110-201204_0603_lm_promo_native

 

 

 

 

 

 

 

Ve věku devíti let Saška poprvé navštívila taneční hodiny v dětském folklorním souboru, tehdy ještě bez vědomí jejích rodičů. Jejich podporu pak však nejednou zúročila v následujících letech při prvních krůčcích ve světě tanečních formací dospělých.


Navštěvovala hodiny moderního tance, kde se věnovala i základům klasického tance, avšak později ji učaroval tradiční tanec smaragdového ostrova, Irska. V roce 2002 byla jedním ze zakladatelů taneční skupiny Roonah, která se stala součástí mezinárodní organizace An Comhdháil. Jako trenérka, sólistka a spoluautorka choreografií taneční skupiny absolvovala kromě řady vystoupení, televizních přenosů, celovečerních programů nebo turné se skupinami specializujícími se na keltskou hudbu i řadu mezinárodních soutěží, kde její skupina zpravidla obsazovala první místa. Největším oceněním její práce bylo medailové umístění jejích svěřenců na prestižní soutěží All Ireland Championship v roce 2007.

Po ukončení aktivní kariéry v Irském tanci našla zálibu v tancích Latinské Ameriky. V roce 2008 začala v rodných Košicích navštěvovat kurzy prvního lektora Salsy na východě Slovenska, Miguela Quezady, který do Košic pomocí své taneční školy přivedl i vynikající profesorku Argentinského Tanga Julietu Marinu Arroyo, pod jejímž vedením se učila i krásám tohoto tance.

V České republice od roku 2009 navštěvovala pod vedením Rubena Peguero a Danays Drake kurzy Salsy a ostatních Kubánských tanců, vyzkoušela kurzy Salsy Honzy Dvořáka a dva roky studovala Salsu a Bachatu v tanečním studiu Dance Planet, kde byla také výbornými lektory Sofií da Silvou, Carlosem da Silvou, Fernandou Vitoriou, Alanem Vitorino a Williamem dos Santosem vedena k prvním krokům Samby a Zouku.

V letech 2010-2011 byla členkou skupiny Brazil Show a skupiny Zouk Team Carlose da Silvy.

Studium Salsy v ní vzbudilo potřebu hledat její kořeny a objevila svou vášeň proAfrokubánský folklor. Vyhledala známou lektorku a výbornou tanečníci Doris Martinez a v roce 2011 se stala členkou skupiny Caribiana, ve které Doris působila. Ve skupině Caribiana tančí i v současnosti pod vedením charismatického tanečníka a výborného přítele Emilsona Bernandese a věnuje se v ní převážně brazilským tancům Samba de Gafiera a Zouk a také Tangu.

S Doris Martinez se účastnila řady projektů taneční skupiny La Clave de Osha. Byla lektorskou a asistentkou na festivalu afrokubánských tanců Campo Loco v Maďarsku, účastnila se turné Karla Gotta v roce 2012 a vystupovala na mnoha dalších významných událostech.

Svůj taneční růst podporuje pravidelnou účastí na mezinárodních festivalech a studiem pod tanečním mistrem Rafaelem del Busto.

Na dlouhé a vyčerpávající cestě za poznáním tradiční afrokubánské kultury jí více či méně pomohli všichni výše zmínění lektoři a přátelé, kterém patří její upřimné díky. Největší díky však věnuje dvěma mužům, kteří ji tuto cestu osvětlili a dali jí ten správný směr -Rafaelovi del Busto a Leonovi Bembo.